Crunchyroll Anime Awards Ke-7 Winner Lists

Crunchyroll Anime Awards ke-7 telah kembali dengan banyak kategori yang mencakup seluruh aspek anime, dari A hingga Z. Ada beberapa anime populer yang terpilih, seperti Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba, Attack on Titan, dan SPY x Family yang semuanya meraih enam penghargaan, menjadi pemenang terbanyak.

Berikut daftar pemenang Crunchyroll Anime Awards Ke-7:

“Must Protect At All Costs” Character

  • Anya Forger, SPY x FAMILY – Winner
  • Bojji, Ranking of Kings (Cour 2)
  • Kage, Ranking of Kings (Cour 2)
  • Komi Shouko, Komi Can’t Communicate (2nd series)
  • Kotaro Sato, Kotaro Lives Alone
  • Marin Kitagawa, My Dress-Up Darling

Best Opening Sequence

  • “Chikichiki Banban,” QUEENDOM, Ya Boy Kongming!
  • “Mixed Nuts,” Official HiGE DANdism, SPY x FAMILY
  • “Naked Hero,” Vaundy, Ranking of Kings (2nd Part)
  • “The Rumbling,” SiM, Attack on Titan Final Season Part 2 – Winner
  • “This Fffire,” Franz Ferdinand, Cyberpunk: Edgerunners
  • “Zankyousanka,” Aimer, Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc

Best Ending Sequence

  • “Akuma no Ko,” Ai Higuchi, Attack on Titan Final Season Part 2
  • “Comedy,” Gen Hoshino, SPY x FAMILY – Winner
  • “My Heart Has Surrendered,” Airi Suzuki, Kaguya-sama: Love is War Ultra Romantic
  • “Koi no yukue,” Akari Akase, My Dress-Up Darling
  • “Koshaberibiyori,” FantasticYouth, Komi Can’t Communicate (2nd series)
  • “Yofukashino Uta,” Creepy Nuts, Call of the Night

Best Voice Artist Performance (Japanese)

  • Atsumi Tanezaki, Anya Forger, SPY x FAMILY
  • Chika Anzai, Chisato Nishikigi, Lycoris Recoil
  • Fairouz Ai, Jolyne Cujoh, JoJo’s Bizarre Adventure: Stone Ocean
  • Misaki Kuno, Faputa and Irumyuui, Made in Abyss: The Golden City of the Scorching Sun
  • Natsuki Hanae, Tanjiro Kamado, Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc
  • Yuki Kaji, Eren Jaeger, Attack on Titan Final Season Part 2 – Winner

Best Voice Artist Performance (English)

  • Amanda Lee (Ama Lee), Marin Kitagawa, My Dress-Up Darling
  • Cherami Leigh, Kotaro Sato, Kotaro Lives Alone
  • Natalie Van Sistine, Yor Forger, SPY x FAMILY
  • SungWon Cho (AKA ProZD), Kage, Ranking of Kings (2nd Part)
  • Zach Aguilar, David, Cyberpunk: Edgerunners – Winner
  • Zeno Robinson, Gamma 2, Dragon Ball Super: Super Hero

Best Voice Artist Performance (Castilian)

  • Jaime Pérez de Sevilla, Yuta Okkotsu, JUJUTSU KAISEN 0 – Winner
  • Lourdes Fabrés, Jolyne, JoJo’s Bizarre Adventure: Stone Ocean
  • Alejandro Albaiceta, Gohan, Dragon Ball Super: Super Hero
  • Marc Gómez, Daida, Ranking of Kings (1st Part)
  • Masumi Mutsuda, Yatora Yaguchi, Blue Period
  • Mónica Padrós, Hiling, Ranking of Kings (1st Part)

Best Voice Artist Performance (French)

  • Alexis Tomassian, Kage, Ranking of Kings (2nd Part)
  • Brigitte Lecordier, Bojji, Ranking of Kings (2nd Part) – Winner
  • Dorothée Pousséo, Lucy, Cyberpunk: Edgerunners
  • Geneviève Doang, Vladilena Milizé, 86 EIGHTY-SIX Part 2
  • Laure Filiu, Jolyne Cujoh, JoJo’s Bizarre Adventure: Stone Ocean
  • Martin Faliu, Miyuki, Kaguya-sama: Love is War Ultra Romantic
Baca Juga  Hadiah Bagi Para Pemain Arab Saudi Usai Kalahkan Argentina Bikin Iri?

Best Voice Artist Performance (German)

  • Gabrielle Pietermann, Marin Kitagawa, My Dress-Up Darling
  • Jannik Endemann, Ritsuka Uenoyama, Given
  • Lara Trautmann, Belle, Belle
  • Nicolás Artajo, Yūta Okkotsu, JUJUTSU KAISEN 0 – Winner
  • Torsten Michaelis, Askeladd, Vinland Saga (Season 1)
  • Uwe Thomsen, Jotaro Kujo, JoJo’s Bizarre Adventure: Diamond Is Unbreakable

Best Voice Artist Performance (Portuguese)

  • Antônio Moreno, Heihachi Mishima, Tekken: Bloodline
  • Charles Emmanuel, Kazuya, Rent-A-Girlfriend (Season 2)
  • Mariana Dondi, Nagatoro, Don’t Toy with Me, Miss Nagatoro
  • Nina Carvalho, Anya Forger, SPY x FAMILY – Winner
  • Pedro Alcântara, Yuta Okkotsu, JUJUTSU KAISEN 0
  • Yan Gesteira, Ashito Aoi, Aoashi

Best Voice Artist Performance (Spanish)

  • Alejandro Orozco, Gyutaro, Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc – Winner
  • Diana Castañeda, Chisato Nishikigi, Lycoris Recoil
  • Elizabeth Infante, Chika Fujiwara, Kaguya-sama: Love is War Ultra Romantic
  • Erika Langarica, Marin Kitagawa, My Dress-Up Darling
  • Miguel de León, Loid Forger, SPY x FAMILY
  • Víctor Hugo Aguilar, Ains Ooal Gown, Overlord IV

Best Voice Artist Performance (Arabic)

  • Adel Abo Hassoon, Kage, Ranking of Kings (1st Part)
  • Amal Hawija, Gon, Hunter x Hunter – Winner
  • Amal Saadalden, Conan, Detective Conan: The Bride of Shibuya (Movie)
  • Mohja AlSheak, Izuku Midoriya, My Hero Academia (Season 1)
  • Naji Makhoul, Ichigo, Bleach (Season 1)
  • Ula Zidan, Marin Kitagawa, My Dress-Up Darling

Best Voice Artist Performance (Italian)

  • Andrea La Greca, Rengoku, Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc
  • Andrea Oldani, Daida, Ranking of Kings (Part 1)
  • Deborah Morese, Marin Kitagawa, My Dress-Up Darling
  • Elisa Giorgio, Maki Zen’in, JUJUTSU KAISEN (Part 1) – Winner
  • Giulia Maniglio, Riku, Made in Abyss: The Golden City of the Scorching Sun
  • Simone Lupinacci, Shoyo Hinata, Haikyu!! To The Top

Best Drama

  • 86 EIGHTY-SIX Part 2
  • Attack on Titan Final Season Part 2 – Winner
  • Cyberpunk: Edgerunners
  • Dance Dance Danseur
  • Kotaro Lives Alone
  • Made in Abyss: The Golden City of the Scorching Sun

Best Action

  • Attack on Titan Final Season Part 2
  • Cyberpunk: Edgerunners
  • Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc – Winner
  • JoJo’s Bizarre Adventure: Stone Ocean
  • Lycoris Recoil
  • SPY x FAMILY

Best Supporting Character

  • Ai Hayasaka, Kaguya-sama: Love is War Ultra Romantic
  • Anya Forger, SPY x FAMILY – Winner
  • Kage, Ranking of Kings (2nd Part)
  • Rebecca, Cyberpunk: Edgerunners
  • Tengen Uzui, Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc
  • Yor Forger, SPY x FAMILY

Best Main Character

  • Bojji, Ranking of Kings (2nd Part)
  • Chisato Nishikigi, Lycoris Recoil
  • David Martinez, Cyberpunk: Edgerunners
  • Eren Jaeger, Attack on Titan Final Season Part 2 – Winner
  • Loid Forger, SPY x FAMILY
  • Marin Kitagawa, My Dress-Up Darling

Best New Series

  • Call of the Night
  • Cyberpunk: Edgerunners
  • Lycoris Recoil
  • My Dress-Up Darling
  • SPY x FAMILY – Winner
  • Ya Boy Kongming!

Best Original Anime

  • Birdie Wing -Golf Girls’ Story-
  • Healer Girl
  • Lycoris Recoil – Winner
  • The Orbital Children
  • Vampire in the Garden
  • YUREI DECO
Baca Juga  Trailer Perdana Film Anime "The First Slam Dunk" Sudah Dirilis!

Best Character Design

  • Cyberpunk: Edgerunners
  • Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc – Winner
  • JoJo’s Bizarre Adventure: Stone Ocean
  • My Dress-Up Darling
  • Ranking of Kings (2nd Part)
  • SPY x FAMILY

Best Animation

  • Akebi’s Sailor Uniform
  • Attack on Titan Final Season Part 2
  • Cyberpunk: Edgerunners
  • Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc – Winner
  • Ranking of Kings (2nd Part)
  • SPY x FAMILY

Best Continuing Series

  • Attack on Titan (Attack on Titan Final Season Part 2)
  • Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc)
  • JoJo’s Bizarre Adventure (JoJo’s Bizarre Adventure: Stone Ocean)
  • Kaguya-sama: Love is War (Kaguya-sama: Love is War Ultra Romantic)
  • Made in Abyss (Made in Abyss: The Golden City of the Scorching Sun)
  • One Piece – Winner

Best Romance

  • Call of the Night
  • Kaguya-sama: Love is War Ultra Romantic – Winner
  • Komi Can’t Communicate (2nd series)
  • Love After World Domination
  • My Dress-Up Darling
  • Shikimori’s Not Just a Cutie

Best Fantasy

  • Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc – Winner
  • Made in Abyss: The Golden City of the Scorching Sun
  • Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Season 1 Part 2
  • Overlord IV
  • Ranking of Kings (2nd Part)
  • The Case Study of Vanitas (2nd Part)

Best Comedy

  • Kaguya-sama: Love is War Ultra Romantic
  • Kotaro Lives Alone
  • My Dress-Up Darling
  • SPY x FAMILY – Winner
  • Uncle From Another World
  • Ya Boy Kongming!

Best Score

  • Attack on Titan Final Season Part 2 – Winner
  • Cyberpunk: Edgerunners
  • Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc
  • Made in Abyss: The Golden City of the Scorching Sun
  • SPY x FAMILY
  • Ya Boy Kongming!

Best Anime Song

  • “Chikichiki Banban,” QUEENDOM, Ya Boy Kongming!
  • “Comedy,” Gen Hoshino, SPY x FAMILY
  • “My Nonfiction,” Miyuki Shirogane (CV: Makoto Furukawa) & Chika Fujiwara (CV: Konomi Kohara), Kaguya-sama: Love is War Ultra Romantic
  • “New Genesis,” Ado, One Piece Film Red
  • “Shall We Dance?,” ReoNa, SHADOWS HOUSE -2nd Season-
  • “The Rumbling,” SiM, Attack on Titan Final Season Part 2 – Winner

Best Film

  • Bubble
  • Dragon Ball Super: Super Hero
  • INU-OH
  • JUJUTSU KAISEN 0 – Winner
  • One Piece Film Red
  • The Deer King

Best Director

  • Haruo Sotozaki, Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc – Winner
  • Hiroyuki Imaishi, Cyberpunk: Edgerunners
  • Kazuhiro Furuhashi, SPY x FAMILY
  • Shingo Adachi, Lycoris Recoil
  • Yousuke Hatta, Ranking of Kings (2nd Part)
  • Yuichiro Hayashi, Attack on Titan Final Season Part 2

Anime of the Year

  • Attack on Titan Final Season Part 2
  • Cyberpunk: Edgerunners – Winner
  • Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc
  • Lycoris Recoil
  • Ranking of Kings (2nd Part)
  • SPY x FAMILY
Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Previous Article

Supreme x The North Face Spring 2023 Collection: A Fusion of Style and Functionality

Next Article

Wanita di Berlin Bebas Bertelanjang Dada di Kolam Renang Umum

Related Posts